Bu Site Tamamen Fake(sahte) amaçlı açılmıştır :) Herkes nasıl ders geçmek için çalışma notu arayışına girip derste not tutup,defter kitap herşeye çalışıyorsa sizlerde çalışacaksınız beleşe ders geçmek yok :)
PARAZİTLERE HAYIR !! :)

18 Şubat 2012 Cumartesi

Urban usta kimdir ? Fetih 1453

İstanbulun  fethinin  büyük  bir  olay  olduğunu  bilen  Avrupalılar   bu  olayı  bize bırakmamak  için  Urban  isimli  bir  ustanın  ismini  ön   plana  çıkarırlar.  Bunlara göre  Fatih  bizansın  aşılmaz  surlarını  Urbanın  yaptığı   büyük  toplarla yıkabilmiştir. Oysa Oysa Urban yalnızca döküm ustasıdır. Bizans'ta geçim sıkıntısı çektiği için  Osmanlı  devletine  sığındı, sonra da dökümcü olarak orduya alındı. O, topların balistik ve dayanıklılık barut ölçülerinden hiç anlamıyor, yalnızca eline verilen plana göre döküm yapıyordu. Türk ordusunda onun yaptığı işi yapan daha pek çok usta bulunuyordu. 
Kaldı ki, Urban'ın Edirne'de dökümünü yaptığı büyük top, İstanbul'daki ilk atıştan sonra çatladı. Topların planlarını, başta "Saruca Paşa" ve "Mimar Muslihiddin" olmak üzere tamamen Türk mühendisleri çizdi. Büyük topların balistik hesapları ise bizzat Fatih Sultan Mehmed tarafından yapıldı.  Uyanık Batılılar   Fatihe de  sahip  çıkmışlar  ve  onun  annesinin  bir   sırp  ya da  bir Fransız  prensesi   olduğunu  iddia  etmişlerdi.

0 yorum:

Yorum Gönder

Lütfen Yorum Bırakınız Yorumlarınız Bizim İçin Önemlidir YORUM YAPMAK İÇİN YORUMLAMA BİÇİMİNDEN ADI/URL Seçerek Adınızı Yazıp URL Kısmını Boş bırakarak Yorum Yapınız..

Astsubay myo mülakatları sitesine hoşgeldiniz, Kara astsubay balıkesir , jandarma astsubay ankara , deniz astsubay yalova gölcük , hava astsubay izmir gaziemir, okulları başvuru, astsubay myo başvuru ve asil yedek listesi. listelerden adınıza bakıp kazanıp kazanmadıgınıza bakabilirsiniz